توجه رهبر انقلاب به کتاب نقض

توجه رهبر انقلاب به کتاب نقض

در جریان بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب تهران، ایشان از غرفه انتشارات سفیر اردهال بازدید کردند. در جریان این بازدید رهبر معظم انقلاب کتاب‌های مهم این انتشارات را که توسط سید حسین عابدینی مدیریت انتشارات معرفی شده است تورق می‌کنند و نکات جالبی را در خصوص این کتاب‌ها بیان می‌کنند. عابدینی مدیر مسئول انتشارات سفیراردهال آنچه که در این دیدار در غرفه گذشت را اینگونه بازگو می‌کند:

در روز بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب مفتخر شدیم که ایشان از غرفه ما بازدید به عمل آوردند. در همان ابتدا کتاب «قرآن کریم همراه با تفسیر شاعران پارسی‌گو» را برای ایشان توضیح دادم. این کتاب کار بزرگی است که پژوهش آن 16 سال طول کشیده است. در این کتاب تأثیر قرآن کریم را بر شاعران پارسی‌گوی مورد بررسی و پژوهش قرار دادیم و از تمام کشورهای فارسی‌زبان سوره‌ها و آیه‌هایی که شاعران برای آن شعر گفتند را گردآوری کردیم.

در ادامه بعد از این، کتاب «نقض» را دیدند که موضوع کتاب درباره اثبات شیعه است. این کتاب نوشته قزوینی رازی است که در سده 6 هجری تألیف و توسط علامه محدث اُرموی تصحیح شده است. آقا فرمودند که این کتاب را در زمان حیات علامه اُرموی از خود ایشان گرفته‌اند. مرحوم علامه علاوه بر این تصحیح، دو جلد تعلیقات بر این کتاب نیز نوشته است که «تعلیقات نقض» نام دارد. ایشان ناراحت بودند که در زمان تصحیح و چاپ این کتاب به آن توجه خاص نشده، البته من به ایشان گفتم که 40 سال است که با اجازه فرزندان علامه این کتاب در حال بازچاپ است. سپس نسخ خطی قرآنی قدیمی که چاپ کردیم را به رؤیت ایشان رساندیم. یکی از این نسخ، نسخه‌ای از کتابخانه والتز آمریکا که برای قرن نهم هجری و منحصر به فرد است و ترجمه فارسی سره دارد بود که به ایشان نشان دادیم. این کتاب با خط زیبا و حاشیه‌نویسی قرّای سبع است که ایشان این کار را به خوبی می‌شناختند و گفتند که مشابه این را با قطع بزرگتری در منزل دارند. ایشان از بازار این کتاب پرسیدند که گفتم تا به حال 250 نسخه از این کتاب را به صورت دیجیتالی چاپ و عرضه کردیم و در نمایشگاه‌های عربی بردیم که مورد استقبال واقع و خریداری شد. البته خیلی‌ها نسخه‌های خطی را دوست دارند در منزل داشته باشند، هم به خاطر ارزش معنوی و همین‌طور زیبایی آن. ما در برنامه‌ریزی خود این موضوع را مورد توجه قرار دادیم که 10 عنوان از این قرآن‌ها را آماده بازچاپ کنیم.

کتاب دیگری که خدمت ایشان نشان دادیم «ولی مستور» یا «حاج آخوند» بود که مورد توجه ایشان قرار گرفت؛ آقا هم صحبت‌هایی درباره این کتاب با آقای مختارپور داشتند که به خاطر شلوغی و همهمه متوجه نکات ایشان نشدیم، اما در کل برایشان این کتاب جالب بود و همین‌طور کتاب‌های طب سنتی ما مورد توجه ایشان بود. رهبر انقلاب نزدیک به یک ربع در غرفه ما بودند. ایشان در سال‌های قبل هم از غرفه ما بازدید کرده بودند اما امسال بیشتر اینجا بودند که مایه خوشحالی و تعجب ما بود.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *