زندگی به شرط خنده

زندگی به شرط خنده

رسیدن به خوشی و سعادت، مهم‌ترین هدف انسان بوده و غیرمعمول است، چنانچه کسی را پیدا کنیم که سرش پایین و اخمو باشد و همیشه نگاه خود را از دیگران برگرداند و در عین حال انسانی آرام و شاد باشد. آخرین باری که شما خندیدید کی بود؟ منظور یک خنده خوب و از ته دل است. خنده‌ای که صورت شما را سرخ کند و هنگام خندیدن پاهای خود را به زمین بکوبید. منظور از خندیدن، تمسخر دیگران نیست. اهمیت خنده در زندگی بشر از قدیم مشخص بوده است و سخنان آموزنده‌ای مانند «بخند تا دنیا به رویت بخندد» و «خنده کار طبیب را انجام می‌دهد» برای تشویق هر چه بیشتر مردم در خندیدن بیان گردیده است. یک ضرب‌المثل ژاپنی درباره خنده می‌گوید: «انسان خنده‌رو موفق‌تر است.»
حضرت محمد (ص) می‌فرمایند: «هرگز نمی‌توانید با اموال خود همه مردم را بهره‌مند سازید.» آلن کلین می‌گوید: «وقتی لبخند می‌زنید دنیا به شما لبخند می‌زند». خنده، یک واکنش هیجانی است که در زندگی زیستن و اجتماعی انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و دارای ویژگی‌هایی است که آن را از دیگر واکنش‌های هیجانی بشر جدا می‌گرداند. ارسطو می‌گوید: «شادمانی عبارت است از پروراندن و نشو و نمو دادن عالی‌ترین صفات و خصایص انسانی». خندیدن، عامل اصلی داشتن یک زندگی شاد و سالم هست. هنگامی‌که بتوانید اندیشه‌های خویش را تحت تسلط خود درآورید می‌توانید ادعا کنید که به کنترل شادمانی خود دست یافته‌اید. به‌جای هر اندیشه ضعیف، فکری قوی، به‌جای اندیشه‌های منفی، افکار مثبت، به‌جای کینه و رنجش، عشق و به‌جای افسردگی و ضعف، چالاکی را جایگزین کنید. آنگاه پی خواهید برد که به اصول جادویی شاد زیستن دست یافته‌اید. خندیدن از ته دل را بیاموزید. به یاد داشته باشید که عادت به شاد بودن با تمرین افکار شادی‌بخش به ذهن حاصل می‌شود.
هنگامی‌که در صدای خود تبسم داشته باشید، دیگران از دفاع‌های خود دست می‌کشند و در برابر شما حالت گشوده به خود می‌گیرند. با خنده بیش از اخم کردن، از شر نگرانی خلاص شوید. پدیدآورنده شادی و نشاط باشید و سود آن را مانند میوه‌ای به چنگ آورید. خود را شاداب و خندان نگه دارید. یادتان باشد که بهترین خنده، خنده کسی است که آن قدر اعتماد به نفس دارد که حتی می‌تواند به خودش هم بخندد. اندیشه‌های شادی‌بخش باعث می‌شود، حوادث آن روز، روند شادی‌آفرینی به خود بگیرد. وقتی شاد باشید، بیشتر نشاط و رفتار خوش را به نمایش می‌گذارید. شکسپیر گوید: «شادمانی از خانه‌ای است که مهر و محبت در آن دارد».

برگرفته از کتاب زندگی به شرط خنده، اثر وحید عرفانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *