سردار سلیمانی سرداری که از نو باید شناخت

سردار سلیمانی سرداری که از نو باید شناخت

کتاب حاضر که به اهتمام نویسنده، محقق و پژوهشگر گرانقدر دکتر اسدالله افشار به تازگی و در آستانه دومین سالگرد این شهید بزرگوار با عنوان «سردار سلیمانی؛ سرداری که از نو باید شناخت»؛ چاپ و منتشر گردیده است، تلاش دارد با توجه به نگاه صاحب نظران و نویسندگان و تحلیل گران منصف، ابعاد شخصیتی این شهید جبهه محور مقاومت را در راستای رسالت بیان شده به نسل های امروز و فردا معرفی نماید تا الگوی تمام عیار آنان در همه عرصه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، نظامی ، اخلاقی، اعتقادی و… باشد.
بدون‌ تردید، بررسی بینش و منش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در مقابله با نظام سلطه و به‌ ویژه مبارزه با تروریست‌های آمریکایی، همان راه و مدرسه‌ای است که مقام معظم رهبری بر آن‌ اشاره فرمودند. از این ‌رو واکاوی جهان‌بینی و مختصات فکری شخصیتی که مراسم تشییع او بر اندام اهریمن لرزه افکند، ضرورتی است که باید ماه‌ها و سال‌ها آن را جست و کاوید و در زوایای آن دقیق شد و صدالبته از همین منظر بایستی گفتمان آن سردار دل‌ها، شهید قاسم سلیمانی را فراروی دولت کنونی و دولت‌های آینده قرار داد. سردار قاسم سلیمانی که چهار دهه از عمر شریف خود را در جبهه‌های مقابله با دشمنان ایران گذرانده و رمل‌ها و خاکریزهای جبهه‌های جنوب را در آرزوی شهادت پیموده بود، پس از مجاهدت‌های فراوان و رساندن محور مقاومت به نقطه اوج کنونی و تضمین امنیت ایران مقابل شقی‌ترین تروریست‌های تاریخ، سرانجام شربت شهادت نوشید و خون پاکش به دست سربازان آمریکایی و به دستور رئیس جمهور این کشور بر زمین ریخته شد. خونی که بدون شک رگ‌های محور مقاومت را جانی دوباره خواهد داد و نقطه آغازی برای پیروزی‌های بزرگ مقابل قاتلان این اسطوره همیشه زنده ایران خواهد بود. خلق خوش، ادب و تواضع، وفاداری، آداب‌دانی و قدرت برقراری ارتباط در عین حال تسلط بر فنون فرماندهی و نظامی شخصیت او را ممتاز و از دیگران متمایز می‌کرد. به وجود او افتخار می‌کردیم و با خودمون این مصرع از غزل حافظ را زمزمه می‌کردیم که: « به حسن خلق و وفا کس به یار ما نرسد».

در اين اثر که مشتمل بر 5 فصل می‌باشد؛ ويژگي‌هاي اخلاقی، هويتي و سياسي این شهید عالی مقامِ عالی جا، با مدد از نگاه زلال صاحب‌نظران و پژوهش‌گران، مورد بحث و بررسي قرار گرفته است. پدید آورنده این اثر امید آن دارد با انتشار این کتاب که حاصل نگاه و اندیشه همه اصحاب فکر و قلم به این شهید بزرگوار است؛ گامی هرچند کوچک اما تأثیرگذار در جهت شناخت شهید سلیمانی در دومین سالگرد شهادتش برداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *