نویسندگان

اسدالله عبدلی آشتیانی

اسدالله عبدلی آشتیانی زاده 1346ش در آشتیان، فرزند استاد تقی از سند شناسان و نسخه پژوهان در علم سیاق است. سیاق روشی در حسابداری قدیمی است که در ثبت و ضبط ارقام و اعداد محاسبات دیوانی و تجاری کار بُرد داشته است. عبدلی آشتیانی طی سالها و با تلاش شبانه روزی توانسته اند در این حوزه اطلاعات ارزشمندی جمع آوری و تدوین نماید.و با برگزاری کلاس و کارگاههای مختلف آموزشی در مراکز پژوهشی ، کتابخانه ای ، مراکز اسنادی و دانشگاهها در اختیار علاقه مندان این علم قرار دهد.
ثمره تلاش بی وقفه ایشان در این حوزه علاوه بر تربیت و پرورش تعداد زیادی سند پژوه و سیاق‌خوان، تالیف کتاب ارزشمند: (سیاق: تاریخ، آموزش، دیوانسالاری و ریاضی حسابداری) می‌باشد که در دو جلد به طبع رسیده است. این کتاب نامزد گروه علوم خاص در سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی درسال 1396 شناخته شد.
همچین کتاب (سیاق: تاریخ ، آموزش، دیوانسالاری و ریاضی حسابداری) برگزیده نخستین کتاب سال استان مرکزی در سال 1399شد. عبدلی آشتیانی علاوه بر پژوهش و تخصص ویژه در علم سیاق در باز خوانی خطوط قدیمه، نسخه خطی و اسنادی همچون: فرامین و احکام ،کتابچه های دخل و خرج سیاق، مبایعه نامه، بنچاق ، وقف نامه، صلح نامه…، اسناد تجاری و محلی به خصوص اسناد مربوط به خواستگاه‌شان شهر آشتیان تبحر ویژه‌ای دارند. چاپ بیش از پانزده جلد کتاب و بیش از چهل عنوان مقاله درنشریات علمی و تخصصی در کنار سخنرانی در سمینارها و همایش ها مهر تاییدی است بر اندوخته و اطلاعات و دانش ایشان در حوزه های خط و حساب سیاق، سند شناسی و سند پژوهی است. ایشان عضو انجمن قلم وابسطه به خانه کتاب بوده و علاوه بر فعالیت در انجمن مجموعه داران ایران در سمت مشاور این انجمن و مسولیت کمیته تخصصی خط سیاق را بر عهده دارد، همچنین خود نیز دارای مجموعه ارزشمندی از اسناد ونوشتجات تاریخی آشتیان تا اواخر عصر قاجار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *