نشریه سفیر سبز

نشریه سفیر سبز شماره 1

سرمقاله
جایگاه و اهمیت طب سنتی و ارتقای سطح دانش جامعه متخصصان و فعالان این حوزه، مسؤولیت و حساسیت بخش‌های آموزشی، ترویجی و اطلاع‌رسانی را بیش از پیش سنگین‌تر و پُررنگ‌تر می‌کند. استفاده از ابزارهای نوین در بخش‌های مذکور و آشنایی جامعه جهت استفاده از این ابزارها و آموزش صحیح و دقیق، از جمله دغدغه‌های جامعه طب سنتی است.
حوزه طب سنتی با توجه به اینکه به طور مستقیم مرتبط با سلامت جامعه است، و عدم استفاده صحیح از این حوزه می‌تواند پیامدهای غیرقابل جبران در ابعاد انسانی، اقتصادی و اجتماعی به‌وجود آورد. اطلاع‌رسانی شفاف و مستند در حوزه مزبور، و آگاهی از حساسیت‌های مسؤولین ذیربط، همواره از دغدغه‌های جامعه انسانی بوده است. استناد به منابع موثق مورد تأیید نهادها و افراد مسؤول، از ارکان اصلی بخش اطلاع‌رسانی است. در کنار دیگر بخش‌ها، از جمله سایت‌های خبری، علمی، وبلاگ‌ها و صفحات مجازی، جایگاه کتاب و نشریه از دیرباز به‌علت قابل پیگیر بودن منبع و البته فزیکی ‌بودن آن، همواره مورد تأیید و حمایت همه‌جانبه جامعه بوده است. در حوزه کتاب، ناشرانی بسیار اقدام به چاپ آثاری نفیس و کهن از حکیمان، طبیبان و مؤلفان قدیم و جدید کرده که شاید از مهمترین آن ها بتوان آثار ابوعلی سینا، رازی و … را بر شمرد.
در حوزه اطلاع‌رسانی طب سنتی از طریق کتاب، گرچه ناشرانی چند با استفاده و استناد به منابع قدیمی و با رسم امانتداری، آثاری بسیار مفید و قابل استفاده برای فعالان جامعه طب سنتی خلق کرده اند، اما جایگاه بخشی که بتوان مطالبی به‌روز از این منابع استخراج کرد، همچنان خالی است. در چنین اوضاع و احوالی است که وجود اهمیت نشریاتی که با فاصله زمانی کمتر چاپ می‌شوند و البته می‌توانند به گونه ای تخصصی‌تر بر روی موضوعات مزبور ورود کنند، هر چه بیشتر بروز می یابد. رویکرد جامعه امروز برای مطالعه نشریات به‌علت صرف هزینه‌های کمتر و البته خلاصه‌ و تخصصی‌تر، نشان از همین جایگاه مهم و ضروری است. انتشارات سفیر اردهال، ناشر تخصصی کتب طب سنتی که به‌عنوان یکی از ناشران فعال در این حوزه شناخته می‌شود، پس از چاپ آثاری در حوزه طب کهن، سلامت و متون ضرورت نیاز به اطلاع‌رسانی سریع‌تر در راستای اهدافی که همانا امانت داری و ترویج صحیح و مستند طب سنتی است، مجوز نشریه‌ای را به‌نام «سفیر سبز اردهال» با گستره سراسری و در حوزه فرهنگ طب سنتی اخذ نمود. هدف این نشریه همانا معرفی تازه‌ترین اخبار حوزه طب سنتی از معرفی فعالان، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها، کتب و البته مقالات روزآمد است. شماره پیش روی خوانندگان گرامی، نخستین قدم از این مسیر سبز است که امیدواریم با حمایت‌های همه بخش‌های مرتبط با طب سنتی از سازمان‌های دولتی و غیردولتی، متخصصان، پزشکان، دانشجویان، عطاران، فعالان و همه کسانی‌که در این مسیر قدمی برمی‌دارند، شایسته و سرافراز خدمت رسانی شود. از همین جا دست یاری شما عزیزان را جهت بالابردن سطح علمی نشریه به گرمی می‌فشاریم، و بی‌صبرانه منتظر ارسال مقالات، اخبار، نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *