Get Up to 40% OFF New-Season StylesMenWomen * Limited time only.

نشریه سفیر سبز شماره 8 و 9

بازگشت به بلاگ

نشریه سفیر سبز شماره 8 و 9

این شماره رو با مطلبی از اعجاز گیاهان دارویی ایران شروع کردیم. از هویج، هندوانه همراه با مشخصات گیاه‌شناسی آنها و خواص دارویی آن گفته شده است. آب هويج براي قلب بسيار خوب است زيرا مسكن اعصاب است. آب هويج مخلوط با آبليمو و جوشانده پياز براي دردهاي سينه و گلو بسيار نافع است. هويج بر غدد تناسلي مخصوصاً مردها اثر بسيار نيكويي دارد و به دليل داشتن ويتامين‌هاي A, B, D تأثير خوبي در رشد دارد و شير را هم زياد مي‌كند. در معالجه امراض كبدي و سنگ كليه مؤثر مي‌باشد براي آپانديس هم اثر خوبي دارد. آب هندوانه براي دفع سنگ كليه و مثانه و كبد و صفرا بسيار مؤثر است در اصطلاح قديمي‌ها ضد زردي و تب بوده و ضد ضعف بدن هم هست. تخم هندوانه را بوده داده يا مي‌پزند و بو مي‌دهند و به صورت‌هاي مختلف شور، ژاپني و… به عنوان آجيل مصرف مي‌كنند. داراي مواد روغني و ضد كرم و املاح است.
چربی های خوب و بد و خوراکی ها، مقاله بعدی ما در این شماره می‌باشد. چربي‌هایی كه بايد خورده شود بايد طعم و مزه‌ی سازگاري داشته باشد. اسيدهاي چربي كه تشكيل دهندۀ چربي مانند روغن‌ها، كره، خامه و غيره‌اند، عامل اصلي كيفيت چربي محسوب می‌شوند. اين اسيدها معين مي‌كنند که كدام‌یک از چربی‌ها قابل سرخ كردن‌اند، و كدام يك ويژۀ تفت دادن يا ریختن روي سالادها مي‌باشند. سيب‌زميني سرخ كرده با كره و بعضي مواقع سوسيس سرخ كرده هم بخوريد، و تا مي‌توانيد از ماهي‌ها مصرف كنيد. از شير نارگيل كه 15% چربي دارد، بنوشيد. از انواع آجيل‌ها، مغز‌ی‌هاي خوراكي كه چربي بالائي دارند و نياز مقدار چربي بيماران سرطاني را استفاده کنید.
بند آمدن خون، بیماری قلب و گردش خون،بیماری قند و دیابت رو در مقاله بیماری های خونی توضیح دادیم. رعایت رژیم غذایی گروه خونی عامل مؤثری برای درمان بیماری قند تیپ 1 یعنی دیابت کودکان و برای پیشگیری از ابتلا به بیماری نزد بزرگسالان تیپ 2 می‌باشد. افراد گروه خونی A و B آمادگی بیشتری به تیپ 1 دارند که به علت کاهش ترشح انسولین است. علت کاهش ترشح هورمون انسولین تخریب بتا سلول‌های غده پانکراس است زیرا فقط بتاسلول‌ها قادرند انسولین ترشح کنند. پیاز حاوی انسولین به حد کافی است. کوئرسیتن (Quercetin) یک آنتی اکسیدان نیز می‌باشد.
پوست، دستگاه محافظ بدن است و سطح خارجی بدن را می‌پوشاند و شامل سه قسمت است: اول روی پوست یا اپیدرم‌‌؛ دوم میان پوست یا درم و سوم زیر پوست یا هیپودرم است‌‌. ظاهراً در گذشته، تشریح پوست به صورت امروزی نبوده است. در این‌جا لازم است در ابتداء به تعریفی که گذشتگان از پوست داشته‌اند بپردازیم‌‌؛ البته اکثر پزشکان گذشته، تعریف مستقلی از پوست نداشته‌اند‌، بلکه تعدادی از پزشکان به این موارد پرداخته‌اند که به آن می‌پردازیم‌‌. ابوسهل مسیحی درکتاب الماه فی‌الطب خود می‌نویسد: پوست نیز مشابه اعضای دیگر کارکردی دارد. عضوی است که سطح تمام اعضای بدن را می‌پوشاند تا اعضاء از محیط خارج در امان باشند. وی پوست را به حالت طنابی که اندام زیرین را بهم متصل می‌کند وصف نموده که بر روی اندام کشیده شده و یک حالت تثبیت را در اندام‌‌ها به وجود می‌آورد و از حرکت و جابجایی آن‌ها جلوگیری می‌نماید. دارای حس قوی بوده و از زوال اندام‌ها جلوگیری می‌کند‌‌. باعث متحد نمودن اعضا می‌گردد و شکل ظاهری منسجم و مرتبی به آن می‌دهد‌‌. از آسیب دیدن اندام‌ها به واسطۀ ضرباتی که برآن وارد می‌شود، جلوگیری می‌کند‌‌. تعریف و تشریح پوست مقاله بعدی ما هستش.
نکات مهمی در مقاله افسردگی کمتر با تغذیه سالمتر، بیان شده است. مصرف خودسرانه دارو هرگز! مصرف داروهای غیرمجاز می توانند به شما کمک کند تا برای مدت کوتاهی احساس کنید که حالت تان بهتر است، اما در بلندمدت، افسردگی شما را وخیم تر خواهند کرد. بعضی مواقع افسردگی می تواند نتیجه اثر جانبی برخی از داروها باشد. برخی از داروهای آرام بخش، ضدفشار خون، ضدحساسیت و ضدبارداری و استروئیدی که برای بیماری آسم تجویز می شود، ممکن است افسردگی را تشدید کنند؛ بنابراین لازم است که از مصرف خودسرانه هر گونه دارو خودداری نمایید. به طور کلی چنانچه دارویی مصرف می کنید، در مورد آن با پزشک خود مشورت نمایید.
نيل به تندرستي نيازمند كوشش همگاني است تا سلامت و بهداشت مناسب براي عموم افراد جامعه فراهم آيد. در اين راستا تربيت بدني و انجام حركات جسماني نقش حائز اهميتي دارد. با معرفي دانش ورزش به جامعه بشري آگاهي از خواص سلامت بخش فعاليت‎هاي جسماني رو به افزايش است. پيشگيري از بيماريهاي قلبي، فشار خون، ديابت، پوكي استخوان، چاقي، مشكلات روحي و كاهش احتمال و وقوع بيماريهاي قلبي از جمله مزيت‎هاي فعاليت‎هاي جسماني مداوم است. يافته‎ هاي علمي مؤيد نقش بارز و معني‎دار فعاليت‎هاي بدني در حفظ تندرستي است.تعریف تربیت بدنی مقاله بعدی ما هستش.
توصیه‌های لازم درباره‌ی نوشیدن آب رو در مقاله  نکاتی چند در خصوص آب درمانی رو بیان کردیم. برای این‌که دستگاه گوارش‌تان بهتر کار کند، آب بنوشید. به هنگام شروع فعالیت بدنی، در حین آن و پس از اتمام فعالیت، آب بیاشامید. نباید آب را یک نفس و با سرعت نوشید، بلکه به تدریج و در سه نفس بیاشامید، یعنی جرعه جرعه بنوشید. نوشیدن آب- علی‌الخصوص آب یخ یا آب خیلی سرد، در هنگام سیری و سیر آبی، قبل، بعد و وسط صرف غذا یا بعد از فعالیت بدنی شدید یا تشنگی زیاد (برای مثال زمان افطار روزه‌گیران)، بلافاصله بعد از حمام و در حمام، بعد از جماع، بین خواب شبانگاهی و بعد از خواب با تعریق فراوان بدن مضراست، زیرا سبب کم شدن حرارت غریزی و ضعف قوا شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بلاگ